Ayakkabı Bakımının Püf Noktaları FloBlogger / 24.05.2018 Ayakkabı Bakımının Püf Noktaları

Ayakkabılarınızın da düzenli bakıma ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz? Ayakkabılarınızın ömrünü uzatmak ve onları ilk günkü gibi yeni olarak kullanabilmeniz adına sizler için birkaç tüyo hazırladık. İşte ayakkabılarınızın ömrünü uzatacak, evde kendinizin de uygulayabileceği bakım önerileri:

Öncelikle bir ayakkabıyı uzun süre kullanmanın ilk püf noktası, aynı ayakkabıyı imkânınız varsa 2-3 gün üst üste giymemektir. Ayakkabıları 24 saat boyunca dinlendirmek, şeklinin bozulmasının önüne geçecek ve daha geç sürede yıpranmasını sağlayacaktır. Ayrıca, ayakkabılarınız için kalıplar kullanmanız da son derece önemli. Bu sayede ayakkabılarınızın formu bozulmayacaktır.-Gün boyu ayağınızda kalan ayakkabılar bir süre sonra havasızlıktan bakteri oluşturmaya başlar. Ayakkabılarınızı uzun süre havalandırmadan kullanmak bir süre sonra kötü kokuların oluşmasına hatta ayak-tırnak mantarı gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. Ayakkabıları havalandırmak, günlük bakımın en önemli noktalarından biri. 


-Süet ve benzer yapıdaki ayakkabılarınıza, su geçirmez spreylerden uygulayın. Diğer malzemelerden yapılmış yapılmış ayakkabılarınız eğer suya maruz kaldıysa ısıtıcının yanında kurutmayın. Çünkü ani sıcak havaya maruz kalan ayakkabılarınızın boyasını ve derisini çatlatabilirsiniz. 
-Ayakkabılarınızı sık sık boyayın ve bunu yaparken kaliteli boya malzemesi kullandığınıza emin olun. Deri ayakkabılarınızı badem yağıyla da temizleyerek parlak ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

- Rugan ayakkabılarınızı, rugan ayakkabılar için uygun olan bakım malzemeleriyle temizleyin. Hafif dokunuşlarla uygulamayı yaptığınızdan emin olun. Süet ve benzeri ayakkabılarınız için ise nubuk silgisi veya nubuk fırçası kullanabilirsiniz. 


- Karbonat, ayakkabı bakımı için oldukça etkilidir. Bir miktar suyu ısıttıktan sonra içine 1-2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve ardından temizle bir beze batırarak, ayakkabılarınızdaki leke çıkana kadar silin. Ardından ise kuru biz bezle kurulayın.


-Ayakkabılarınız kanvas, bez ve benzeri bir yapıya sahipse temiz bir bez veya bir diş fırçasına bir miktar diş macunu sıkın. Çok sert şekilde olmamasına dikkat ederek lekeleri bu şekilde silebilirsiniz. Silerken fazla bastırmamalısınız yoksa ayakkabının kumaşı zedelenebilir.

Son olarak ayakkabılarınızın ömrünü uzatmak için bu yöntemleri uyguladıktan sonra, ara ara lostraya götürüp bir uzmanın eline bırakmanızı, daha detaylı bakımını yaptırmanızı öneririz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar