Modada Mistik Akım FloBlogger / 11.09.2017 Modada Mistik Akım

Bohem modası, eksantrik- etnik desenler trend görünümler: 


Moda dünyası uzun zamandır etnik desenlere, eksantrik motiflere ve alt kültürlere yoğun ilgi gösteriyordu. Nihayet bu ilgi sonunda mistik bir şekle de büründü. Dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarında göze çarpan semboller ve mistik motifler, moda otoriteleri ve moda takipçileri tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Tasarımlarında yüksek sanat dönemine geçiş yapan ünlü markaların efsanelere ve mitolojilere de yer vermesi, moda algısındaki anlamsal kalite beklentisini de giderek yükseltmiş durumda.


Öyle tahmin ediyoruz ki; Bohem stilin tutkunları bu mistik akımı da oldukça sevecek. İşin ilginç yanı ise koleksiyonlarda tercih edilen sembollerin anlamları. Bu anlamları detaylı incelediğimizde ortaya gerçekten de manidar mesajlar çıkıyor.Zodiac Etkisi

Koleksiyonlarda göze çarpan ay, yıldız, güneş ve tarot desenleri; büyük taşlı aksesuarlar ve yeni sezonda en çok tercih edilen metalik renkler bu stilin püf noktası diyebiliriz. Bohem stilden aşina olduğumuz yoğun aksesuar kullanımı bu stilde de mevcut fakat aksesuarlar daha çok semboller ya da taşlar üzerine odaklanmış.Güneşin Sırrı

Astroloji ve mitolojide; varoluş ve yaradılışı temsil eden güneş, aynı zamanda yeni bir dönemi de işaret etmekte. Yeni bir sezona geçişte tercih edilmesi gerçekten de çok ince düşünülmüş bir ayrıntı. 😊 Ezoterik kültürlerde ''bereket veren ateş'' olarak tasvir edilen güneş ; soğuğun ve karanlığın düşmanı, yaşamın ve varoluşun koruyucusudur. Onun sayesinde doğa ve canlılar hayat bulur, bitkiler hasat verir. Güneş, dünya üzerindeki  varolmuş ve varolan  hemen hemen her kültürde bereketi simgeleyen bir yaşam koruyucu olarak saygı görmüştür.

 
Bereketli Balık

Zodyak çemberinin son burcu olan balık pek çok eski ve alt kültürde doğurganlığı simgeler. Balık burcunun kıştan bahara geçiş dönemine denk gelmesi, eski kültürlerde yenilenme, onarılma, tekrar güçlenme ve bereketli bir döneme geçildiği anlamına gelir. Burada bahar aylarının doğa üzerindeki canlandırıcı etkisi yorumlanmış olmalı. Her ne kadar sonbahar koleksiyonlarında karşımıza çıkmış olsa da, içerdiği temenni bizce son derece naif ve ince.Özgür Kuşlar

Mistik inanışlarda kuşlar ruhani yükselişin, yüksek şuur haline geçişin, sezgi ve ilhamın simgesidir. Aynı zamanda hafifliği ve özgürlüğü de temsil eden kuşlar, tarih boyunca pek çok efsaneye ve inanışa ilham vermiş, bu ilham sıklıkla sanatta da kendine yer bulmuştur. 
5 Uçlu Yıldız

Yıldız sembolü aslında ateş, su, toprak ve havayı yani dört elementi temsil eder. Fakat yıldızın en tepe ucu olan beşinci uç; insan ruhunu simgeler. Burada verilen mesaj, insan ruhunun diğer tüm elementlerle bütünleşik olduğudur. Yıldızın ortasındaki merkez ise yaratıcıyı yani bu beş ucun varlık merkezini temsil eder. Ezoterik inanışlara göre yıldız sembolü aynı zamanda varolan bilginin ortaya çıkması, gizli olanın aydınlığa kavuşması ve öze ait olanla buluşma gibi anlamlar barındırır.

Siz de bu yeni moda Mistik akımından  hoşlandıysanız tarzınızı tamamlayacak en güzel ayakkabı modellerine flo.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar