Mevsim Geçişlerinde Saç Yıpranmasına Nasıl Engel Oluruz? FloBlogger / 08.02.2017 Mevsim Geçişlerinde Saç Yıpranmasına Nasıl Engel Oluruz?

Sağlıklı saçlar için her mevsim saçlarımıza özen göstermemiz ve saç bakımını ihmal etmememiz gerekir. Özellikle yaz aylarından kış aylarına geçerken saçlarımız normalden daha çok yıpranır, kırılır ve parlaklığı azalır. Hem saçlarımızı zararlı etkilerden korumak hem de daha güçlü ve bakımlı görünmesini sağlamak için neler yapabiliriz?

Saç Dökülmelerine Engel Olmak İçin;

  1. Sağlıklı beslenmeli, hızlı kilo kayıplarından da uzak durmalıyız. Stresten uzak ve sağlıklı beslendiğimiz dönemlerde saç dökülmelerimiz azalacaktır.
  2. Saçlarımızı tararken doğru tarak seçimi yapmalı ve taramadan önce sıvı saç kremi kullanarak saçlarımızın yıpranmasını ve dökülmesini engellemeliyiz.
  3. Herkesin farklı saç tip vardır, ilk olarak saçımızın özelliklerini bilmeli ve saç dökülmelerine engel olmak için ona uygun bakımı yapmalıyız.
  • Kuruyan ve çatallaşan saç uçları için, saç derisinden bağımsız olarak bakım yapmak gerekir. Kuru saçlı fakat uçları çabuk yağlanan saçlarımız varsa kremsi ve besleyici vitaminler bulunan ürünleri tercih edebiliriz.
  • Yağlı saç dipleri için yağlanmayı engelleyen şampuanlar kullanabiliriz, haftada bir nemlendirmek için nemli saça durulanmayan bakımlar yaparsak daha güçlü saçlara sahip olabiliriz.
  • Saçlarımızı güçlendirmek için kuru saçlara besleyici yağlar içeren şampuanlarla bakım yapılmalıdır. Şampuanın içerisindeki besleyici yağ, saç diplerimizin ve uçlarının ihtiyacı olan nemi almasını sağlayacaktır.
  1. Saçlarımızı yıkarken saç derimize masaj yaparak şampuanı saça uygulamalıyız.
  2. Saçlarımızın döküldüğü dönemlerde bitkisel içerikli ürünler kullanarak dökülmeyi azaltabiliriz.
  3. Aynı zamanda saçlarınızın düzgün uzaması ve güçlü kalması için düzenli aralıklarla saçlarınızı kestirmelisiniz.

 

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Maskesi

Mevsim geçişlerinde yıpranmış saçlarımıza en etkili çözüm zeytinyağıdır. 2 yemek kaşığı jojoba yağı ve bir kahve fincanı zeytinyağını cam bir kasede karıştırdıktan sonra saç diplerinden başlayarak yedirmeli ve saçlarımıza işlemesini sağlamalıyız. Karışımı yaklaşık 2 saat beklettikten sonra ılık su ve şampuan ile yıkayabilir ve haftada bir bu karışımı uygulayarak bakımlı saçlara sahip olabiliriz.

 

Yıpranmış Saç Uçları İçin Bakım Maskesi

1 tatlı kaşığı bal ve 1 tane yumurtayı kasede iyice karıştırarak saçlarımıza yedirdikten sonra yarım saat bekletmeliyiz. 4 günde 1 bu karışımı uyguladığımızda saç uçlarımızdaki yıpranma azalacak ve saçlarımız güçlenecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar